Од 5. до 7. јуна 2024. године, Универзитет у Београду био је домаћин међународног скупа посвећеног краткорочној мобилности под називом „Kраткорочна мобилност – изазови и добра пракса“. Током тродневног програма, учесници су имали прилику да присуствују предавањима, радионицама, као и разноврсним дискусијама о најбољој пракси и изазовима у области краткорочне мобилности.
Догађај је започео пријемом и регистрацијом учесника из Аустрије, Немачке, Француске, Белгије, Данске, Норвешке, Италије, након чега је уследио поздравни говор проф. др Ратка Ристића, проректора Универзитета у Београду. Програм је настављен уводним предавањем Татјане Станковић из Фондације Темпус која је говорила о општим правилима и захтевима краткорочне мобилности из перспективе националне агенције. Затим је професорка Мелина Kалагашидис Kрусић са Универзитета у Београду представила закључке радне групе девет универзитета чланица Circle U. о финансирању краткорочне мобилности, чиме је отворена дискусија учесника о свим темама скупа.
Други дан је започео предавањем тима са Хумболтовог универзитета у Берлину, који су говорили о организовању успешних комбинованих интензивних програма – BIP програма – Blended Intensive Programs. Затим је професор Географског факултета Александар Ђорђевић са представницима партнерских универзитета из Беча и Братиславе представио перспективу Универзитета у Београду о успешној реализацији међународног програма за студенте у области просторног планирања.
Након ручка, учесници су се поделили у групе за паралелне радионице на теме препознавања и пријемних процедура краткорочне мобилности, изазове у организацији и реализацији BIP мобилности, као и финансирање краткорочне мобилности. Дан је завршен презентацијама закључака из радионица и неформалним дружењем.
Последњи дан догађаја започео је предавањем проф. др Славка Гајина о дигиталним решењима за мобилност у оквиру Circle U. алијансе. Уследила је дискусија и сесија питања и одговора, након чега је догађај званично завршен.
Овај догађај, организован у склопу међународног пројекта Circle U. 2030, окупио је стручњаке и практичаре различитих универзитета широм Европе како би разменили искуства и унапредили праксу краткорочне мобилности, чиме се додатно оснажује међууниверзитетска сарадња и мобилност у оквиру европског академског простора.
У наредном периоду очекују се нове могућности за реализацију краткорочних мобилности у оквиру студија и истраживања са партнерским универзитетима у оквиру Circle U. алијансе и програма Еразмус Плус.