Универзитет у Београду један од два европска хаба за вештачку интелигенцију

Избор нове председнице и отварање заједничке канцеларије европске универзитетске алијансе Circle U. обележили су годишњи скуп у Бриселу. На Генералној скупштини одржаној 31. маја 2024. проф. др Јулиа фон Блументал, председница Хумболт универзитета у Берлину, изабрана је за нову председницу Circle U., на мандат од годину дана са могућим продужењем.

„У наредним месецима заједно ћемо покренути многе нове иницијативе и структуре: од заједничких модула и нових могућности сарадње у оквиру Отвореног кампуса, до нашег новог Центра знања на тему вештачке интелигенције“, изјавила је фон Блументал и додала “Circle U. се бави учењем и побољшањем онога што радимо. Ово је понекад сложено, али свеукупно награђивање, јер ми покушавамо да урадимо ништа мање него да преиспитамо европско високо образовање. То остаје велики задатак, али као Circle U. изградили смо заједницу и поверење, да бисмо развили алате и могућности који су нашим студентима, истраживачима и администрацији потребни како би се се суочили са изазовима овог времена. Веома се радујем што ћу пратити овај заједнички напор као нови председник Circle U.“

Поред отварања канцеларије у Бриселу, делегација Универзитета у Београду учествовала је на састанцима и радионицама које су организоване на маргинама Генералне скупштине. Активни учесници били су представници свих универзитете чланица Алијансе, наставног и административног особља, као и студенти. Неке од тема била су унапређење рада универзитета, модели додатног финансирања и извештаји Circle U.

На Генералној скупштини разматран је и план активности за наредни период. Једна од кључних одлука јесте отварање новог “чворишта знања” (Knowledge Hub) из области вештачке интелигенције. Равноправни центри биће Београд и Пиза. За конкретну активност,  ови универзитети добиће више од 120.000 евра током наредне 3 године из фондова Европске уније.

Универзитет у Београду представљали су у Бриселу ректор проф. др Владан Ђокић, проректор за међународну сарадњу проф. др Ратко Ристић, проф. др Ненад Зрнић, Никола Савић, Ана Грчић и Јована Маричић.