Ректор Универзитета у Београду проф. др Владан Ђокић потврдио је у изјави медијима након седнице Сената УБ, да је Универзитет у Београду ове године постигао бољи пласман међу најбоље рангираним по научним областима на Шангајској листи. Подсећамо, по новом рангирању, Универзитет у Београду је, на основу показатеља везаних за научни рад својих наставника, истраживача и сарадника, високо оцењен у 16 области.
„Најбоље рангиране су четири области – математика, наука о храни и технологија хране, металуршко инжењерство и ветеринарска медицина, које су између 101. и 150. места. Остале области су између 100. и 200. места, или 200. и 300. места и даље“, рекао је ректор Ђокић новинарима у Свечаној сали Ректората. Он је посебно истакао да у сва четири поља – медицинских, техничко-технолошких, инжењерских, природних и друштвено-хуманистичких наука – постоје области где је наш универзитет високо рангиран и оценио да је то велики успех за целу универзитетску заједницу.
“Овакав пласман до сада није био случај, сада је први пут присутна равномерна заступљеност одређених поља“, нагласио је проф. Ђокић и објаснио да „високо рангиран“ значи да је универзитет по областима пласиран до 500. места у свету.
Ректор Ђокић је честитао свим члановима универзитетске заједнице који су допринели овом успеху и истакао да је свака листа одраз квалитета рада установе. Он је подсетио је да је више од 80 научника из Србије међу два одсто најцитиранијих у свету, а од тога је око 60 одсто са Универзитета у Београду.
Говорећи о томе шта је потребно да се уради да би Универзитет у Београду био још боље пласиран глобално, ректор је истакао да одговор на то питање треба тражити у више праваца, од којих је кључан финансијски, што значи да би требало више новца улагати образовање.
На данашњој седници Сената поново се говорило о цени рада у високом образовању, поводом које је ректор најавио да ће наставити инсистирање да се цена рада, која је у високом образовању нижа него у основном и средњем, макар изједначи. Проф. Ђокић је указао да због такве ситуације исплаћивање личних доходака многи факултети дотирају из сопствених прихода, за одређене категорије запослених, јер се у ту сврху не уплаћује довољно средстава од стране ресорногног министарства, и апеловао на надлежне да се цена рада изједначи и реше финансијски проблеми факултета и института.