Свечана Академија поводом Дана универзитета и 216 година од оснивања Универзитета у Београду одржана је у Ректорату 13. септембра, у присусутву неколико стотина званица: председника и академика САНУ, представника Владе Србије, дипломатског кора, универзитета у Србији, установа и предузећа са којима УБ сарађује, наших професора и студената.
”Част ми је да вас поздравим испред Универзитета у Београду поводом свечаности каква је Дан универзитета. Научни рад и професура су позиви који подразумевају изврсност, посвећеност, критику и самокритику. И у овој години на изазове наших професија одговарали смо у оквирима својих компетенција”, рекао је проф др Владан Ђокић, ректор УБ и додао: ”Поред индивидуалних активности које нас позиционирају високо на светским ранг листама, надам се да ће се наставити и са заједничким активностима, како појединаца тако и чланица Универзитета, јер нас управо оне, уз неопходно узајамно уважавање, међусобно повезују у залагању за солидарност, толеранцију и академске слободе у глобалној клими општег неповерења и времену велике кризе ових вредности.”
Ректор Ђокић је подсетио на резултате активности предузетих за остваривање потенцијала наших и афирмацију будућих наставника, конструктивно ангажовање на преиспитивању квалитета високог образовања и сагледавању будућности српских образовних институција, напоре који негују заједништво какво приличи универзитету, али и промене у домену одговорног и одрживог управљања имовином Универзитета. Ректор је позвао све чланове академске заједнице да учествују у новом циклусу иницијативе Милислиште које ће од 25. септембра сваке среде увече у Ректорату бити посвећено проблему дискриминације у нашем друштву.
Током свечане академије јавно су похваљени студенти генерације свих факултета, у име којих је говорио Петар Ерић са Правног факултета. Уручене су повеље студентима ауторима најбољих научних радова по групацијама и уручене повеље професора емеритуса др Весни Кесић са Медицинског и др Весни Ракић са Пољопривредног факултета, по одлуци Сената УБ.
Као најцитиранији професор Универзитета у Београду у глобалним оквирима, са Х индексом чак 103, на свечаној академији присутнима и јавности обратио се кардиолог др Петар Сеферовић, који је истакао: ”Универзитет у Београду је дом великог броја изузетно активних и успешних научника. Научна активност на Универзитету је веома жива и веома добро повезана са токовима европске и светске научне мисли. Не сумњам да ће се интерес и примена научног рада у Србији повећавати и да ћемо у будућности имати још боље резултате. Верујем да је будућност научног рада у Србији обезбеђена и да ће се развијати на најбољи начин. Српска наука је, и биће још више, део светског и европског научног простора.” У уметничком делу академији наступили су оперска певачица Наташа Рашић и трио АКУД Крсманац.
фотографије: Петар Слијепчевић