Roger Waters и Интелигентни системи - Званична блог страница мултидисциплинарних Студија при Универзитету у Београду

Roger Waters и Интелигентни системи

Проф. др Владан Девеџић

Био је 9. јуни 2018. У 23:03 мој драги пријатељ и некадашњи студент Милан Станковић, сада јако успешан пословни човек у Паризу и изузетно цењено име у свету Интелигентних система, послао ми је преко WhatsApp-a ово:

Ову кратку преписку сам пренео без модификација. Дан касније добио сам од Милана и пар видео клипова са концерта Guns ‘n’ Roses. Никада раније нисам Милана доживљавао као неког ко иде по концертима, па сам га упитао откуд сад све то. Одговор је био: Почели да долазе људи, праве концерте, тако се нешто склопило, а и баш ми је легло у овом периоду…

Током 2013. посветио сам сва своја предавања на редовним студијама на ФОН-у легендарном Dark Side-u, јер је тада била 40-годишњица његовог објављивања. Међу студентима је тада био и Игор, сада студент Интелигентних система. Одмах ми је било јасно да и он јако воли Pink Floyd. Игор је био неко ко ми је упутио један од највећих комплимената за мој наставнички рад: Зашто ви нама не држите више предавања? Био сам јако, јако срећан и поносан због тога. Још ми је драже било кад су он и његов другар Славко пожелели да раде дипломски рад под мојим менторством. Направили су за дипломски сјајну апликацију у којој кад чујете неку песму можете само да кликнете на једно дугме на екрану свог телефона и зачуће се нека друга песма “у том фазону”.

“Па шта?” Ево шта: Игор и Славко су направили ту апликацију користећи технике вештачке интелигенције и машинског учења, нешто што је данас јако популарно и што је једна од најважнијих ствари које покрива студијски програм Интелигентни системи. У даљој комуникацији са Игором схватио сам да је заинтересован за интелигентне софтверске технике и предложио му да се прикључи нашем студијском програму. Да, жао ми је што и Славко није исказао интересовање за Интелигентне системе, јер су обојица сјајни програмери и изузетно креативни… Али је онда Игор у целу причу увукао и Николу, свог другара из школе који је завршио Биолошки факултет и тамо такође радио нешто што је везано за машинско учење. Wow!

Након једног предавања које сам им одржао на Интелигентним системима отишли смо сва тројица на пиво и имали смо јако леп разговор и о нашем студијском програму, а и о музици. Нимало случајно, чим сам открио да је Roger Waters издао свој сјајни последњи соло албум, Is This the Life We Really Want?, јавио сам Игору. Капира он Roger-a. А и стално нешто петља са музиком, што из личног задовољства, што из програмерских разлога. Мислим да би било сјајно да нам се пружи прилика да одемо заједно на неки нови концерт Roger-a Waters-a. А можда да том приликом увучемо и Милана у причу 🙂

А ту је и Марко, из Игорове и Николине генерације студената Интелигентних система. На последњем предавању које сам им одржао током претходне школске године, попричао сам са Марком и Игором о њиховим утисцима о нашем студијском програму. Имали јако корисне коментаре и сугестије за побољшање програма. Одмах сам све то усвојио и већ са осталим наставницима на Интелигентним системима кренуо у имплементацију тих идеја – студенти наредне генерације биће у прилици да чују мало измењена предавања. Недавно сам чуо да се у универзитетском свету у иностранству то зове co-creation.

Интелигентни системи

Студијски програм докторских академских студија Интелигентни системи је осмишљен са идејом да студентима након завршених судија омогући усавршавање у некој области рачунарства, како би унапредили раније стечено знање и овладали методама и поступцима научно-истраживачког рада из разних области интелигентних система.

Студенти који заврше докторске академске студије на студијском програму Интелигентни системи, постају оспособљени да воде истраживања која укључују разне технике и технологије интелигентних система, као и да решавају како реалне проблеме из праксе, тако и сложене проблеме у новом или непознатом окружењу.

Конкретни циљеви студијског програма докторских академских студија Интелигентни системи су:

• унапређење научно-истраживачког и стручног рада у области интелигентних система на Универзитету у Београду, као и у другим научно-истраживачким организацијама у којима ће радити будући доктори наука у овој области
  • постизање врхунских научних компетенција и академских вештина у мултидисциплинарној области интелигентних система
  • развој креативних способности решавања проблема у области интелигентних система и способности критичког мишљења
  • продубљивање знања у области интелигентних система које је усклађено са савременим правцима развоја ових система у свету
  • оспособљавање кадрова да самостално воде оригинална научна истраживања и развијају нове технологије у области интелигентних система

Студијски програм докторских академских студија Интелигентни системи развија код студената и компетенције попут: вештина и метода истраживања из области интелигентних система, прилагођавања процеса истраживања уз неопходан степен академског интегритета, способности објављивања истраживачких радова на националном и међународном нивоу, критичке анализе, процене и синтезе нових и сложених идеја, као и промовисања таквих идеја у циљу напретка пословања и друштва у целини. Уз такве компетенције, студенти су оспособљени да самостално решавају практичне и теоријске проблеме и организују и остварују развојна и научна истраживања, као и да се укључе у међународне научне пројекте који се односе на развој нових технологија у области интелигентних система.

Завршетком студија кандидати стичу звање: Доктор наука –  интелигентни системи.