Наставници, сарадници и истраживачи запослени на факултетима и институтима Универзитета у Београду баве се основним и примењеним истраживањима у областима природно-математичких, техничко-технолошких, медицинских и друштвено-хуманистичких наука, као и мулти-, интер- и трансдисциплинарним истраживањима, са намером да остваре развој друштва заснованог на знању и обезбеде одрживи развој Р. Србије.
Програм научно-истраживачког рада на Универзитету у Београду заснован је на Закону о научно-истраживачкој делатности, Закону о високом образовању, Закону о иновационој делатности и Националној стратегији одрживог развоја.
Научно-истраживачки рад на Универзитету у Београду се остварује преко следећих активности:
Сви факултети и институти у оквиру Универзитета у Београду су акредитоване научно-истраживачке организације. Универзитет у Београду је 2012. године ушао у најбољих 500 универзитета по Шангајској листи (ARWU), а 2013. је напредовао у најбољих 400 универзитета на свету.
На Универзитету у Београду постоји значајан број специјализованих и акредитованих лабораторија које омогућавају експериментални рад из области природно-математичких, техничко-технолошких, медицинских и друштвено-хуманистичких наука, као и мулти-, интер- и трансдисциплинарна истраживања.
Универзитет у Београду подржава иновационе активности својих наставника, сарадника и истраживача кроз рад самосталних иновационих центара, Пословно-технолошког инкубатора техничких факултета и Центра за трансфер технологије. Радна група за Хоризонт 2020 координише и подржава активности чланица Универзитета у Београду у европским истраживачким програмима.
Универзитет у Београду организује научне и стручне скупове из свих области свога деловања са циљем неговања изврсности у науци и популаризације нових научних сазнања.
Универзитет у Београду жели да кроз програм научно-истраживачког рада унапреди услове за систематски стваралачки рад свих, а пре свега, млађих наставника, сарадника и истраживача. Истраживање, развој и комерцијализација нових знања у природно-математичким, техничко-технолошким, медицинским и друштвено-хуманистичким наукама, као и мулти-, интер- и трансдисциплинарна наукама, представљају основна стратешка опредељења Универзитета у Београду.
Универзитет у Београду тежи да научно-истраживачкe активности, заједно са образовним процесом, омогуће:
Универзитет у Београду својим активностима подстиче младе, мотивисане и надарене студенте да се укључе у научно-истраживачки рад. Улаже се напор у подизање квалитета свих нивоа студија, посебно докторских студија, уз чврсто опредељење да се постижу научни резултати које је могуће верификовати на међународном нивоу, а уједно и применити у домаћим условима.
Приоритети у научно-истраживачком раду у следећем периоду су:
Остваривањем постављених циљева, Универзитет у Београду остварује мисију развоја друштва заснованог на знању и обезбеђује услове за одрживи развој Р. Србије.